מבנים לשימור

מבנים לשימור: היזמים בורחים, אבל יש חברה אחת שדווקא מזהה את הפוטנציאל

זה מורכב, נתון להרבה מגבלות ועולה המון כסף. מדוע חברת גורקן יזמות נדלן בוחרת להיכנס בכל זאת לתחום המורכב של שימור מבנים?

ב-2003 הוכרזה לב העיר ההיסטורי של תל אביב על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית. סיבת ההכרזה: זהו המקום בו מצוי הריכוז הגבוה בעולם של מבנים בסגנון בינלאומי במרכזה של עיר מטרופולינית. ריבוי המבנים המיוחדים הניעו את עיריית תל אביב לאשר ב-2008 תוכנית לשימור כ-1,000 מבנים בעיר.

עיריית תל אביב לא המציאה את תחום השימור, וכבר במאה ה-19 התקיים ויכוח ער בקרב חוגי האדריכלים אודות הדרך הנכונה לשמר מבנה עתיק.

גישה אחת בשימור היא שימור המבנה הקיים ע"י ביצוע עבודות שיפוץ ותחזוקה, וגישה שניה היא גישת השחזור שגורסת שיש להחיות מחדש אלמנטים בבנין שכבר אינם קיימים כיום (על סמך תמונות, תכניות שנשתמרו וכו').תומכי גישת השימור מתנגדים לגישת השחזור, אשר לטענתם יוצרת מעין "דיסנילנד" – תפאורה שכבר לא קיימת במציאות. תומכי גישת השחזור מבקשים להשיב את הסגנון המקורי של הבניין לגדולתו, גם במקרים בהם חלקים ממנו נהרסו במרוצת הזמן.

ראו גם: קבלני תמא 38

בפועל עבודה על מבנה לשימור משלבת את שתי הגישות, כאשר חלקים אותנטיים במבנה עוברים חיזוק ושימור, ואלמנטים אחרים כגון ריצוף חסר, צבע, חלונות וכו' עוברים שחזור.

סוגי שימור מבנים כיום

כאשר יזם ניגש לעבודה על בניין היסטורי עליו לקחת בחשבון את המתח בין שתי הגישות הללו.

"שימור מבנים זה עניין לא פשוט" מסביר שי גורקן מחברת גורקן יזמות. "להבדיל מפרויקט תמ"א 38, אשר גם בו מתבצעות עבודות חיזוק ושיפוץ של מבנה קיים, כאשר מדובר בעבודה על מבנה שהוכרז לשימור יש לקחת בחשבון מגבלות שונות: עיצוביות והנדסיות."

נוסף על כך צריך לשים לב לדקויות ולהשתמש בחומרים המתאימים ביותר. "בכדי שפרויקט שימור יוכתר כהצלחה, הוא חייב להיעשות במלוא תשומת הלב והמקצועיות הנדרשת, והניסיון הנצבר בתחום מייצר את ההבדל".

היזמים בורחים מזה

הדרישות הגבוהות לביצוע שימור מבנים גורמות ליזמים רבים לוותר על התחום, ולהתמקד בפרויקטים של תמא 38. בחברת גורקן לעומת זאת, דווקא אינם נרתעים מתחום השימור. "אנחנו אוהבים את האתגר הכרוך בכך", מספר שי גורקן. "כאשר ניגשים לפרויקט בצורה נכונה ומודעת ניתן לבצע אותו בצורה מצוינת. הבניינים ששימרנו יכולים להעיד על כך".

מזהים פוטנציאל במקום בו אחרים רואים קושי

לא רק האהבה להיסטוריה מניעה את הקבוצה, אלא גם הפוטנציאל הרווחי. ערכו של מבנה שעבר שימור  גבוה יותר משל מבנה חדש, ושימור מבנים הוא אופציה לפיתוח איכותי יותר של הנכס.

"אנחנו יודעים להשתמש במבנה ובמורשת התרבותית שלו כדי להעלות את ערך הפרויקט", מסביר שי גורקן וממשיך, "מבנים שעברו שימור מהווים נכס היסטורי לדורות הבאים, אולם לא פחות מהווים נכס כלכלי עבור הדיירים. כיום בעידן בו הבנייה בעיר צומחת לגובה, דווקא מגורים בנכס בוטיק קטן בלב העיר הופך למוצר מבוקש – והמחיר בהתאם".

"במהלך שנות הפעילות שלנו שמרנו בהצלחה מבנים רבים בתל אביב. בין הפרויקטים המובילים שלנו: אחד העם 110 ושינקין 56, שני בנייני באוהאוס תל אביביים שנבנו במקור בשנות ה-30, ותחת ידנו הפכו לפנינה אדריכלית".

"צוות מקצועי ומנוסה, יחד עם יכולת ירידה לפרטים הקטנים, ובשילוב תכנון אדריכלי מתאים, מאפשרים לנו לבצע פרויקטים שיזמים אחרים מעדיפים להימנע מהם. אנחנו מזהים פוטנציאל במקום בו אחרים רואים קושי, וממנפים אותו לטובת הפרויקט".

פורסם ב "ישראל היום" – לחצו כאן >>>

תמא 38 גורקן יזמות נדלן

מאמרים נוספים

למה כדאי לעשות תמא 38 בתל אביב?

למה כדאי לעשות תמא 38 בתל אביב?

פרויקט תמ"א 38 הוא אחד הפרויקטים החשובים ביותר בתחום הבנייה ושיפור הדיור שהוחלו במדינת ישראל. תמ"א 38 מאפשר למגן מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, וכיום

תמא 38 גורקן יזמות נדלן

מבנים לשימור

מבנים לשימור: היזמים בורחים, אבל יש חברה אחת שדווקא מזהה את הפוטנציאל זה מורכב, נתון להרבה מגבלות ועולה המון כסף. מדוע חברת גורקן יזמות נדלן